Barfování, neboli Barf

Mnoho chovatelů psů i koček upřednostňuje syrovou stravu, neboli barf. Barfování vychází z myšlenky přirozené stravy jako kdyby žilo zvíře v volně v přírodě.

TIP: Alternativou k barfu jsou granule Primal Spirit, které jsou výhradně z čerstvých surovin, sušené mrazem.

Krmení BARFem, lidově "Barfování", je tedy považováno za nejpřirozenější způsob krmení psů i koček. Za posledních několik let se stalo rychle se šířícím “krmícím trendem”. Mnoho lidí, kteří krmí syrovým krmivem - barfem, si připravují krmení pro své mazlíčky sami. Některé firmy však předpřipravují kompletní syrové potraviny v podobě mražených bloků či nugetek, které poskytují všechny výhody syrového krmení pro psy.

Barfování, barf

Zdroj: PsíStrava.cz

Samozřejmě ne vždy je komfortní přepravovat mražené krmivo na delší vzdálenosti (například dovolená). Je to náročnější a nutnost nechat krmení roztát noc před podáváním není záležitost tak jednoduchá jako nasypat psovi granule, otevřít taštičku nebo plechovku. ­ Ale pro velký počet lidí, kteří krmí syrovými potravinami, je to “malá cena, kterou musí zaplatit”. Stejně jako u vlhkých krmiv, jsou dvě možné formy krmení syrovými potravinami - kompletní a doplňkové.

„Z principu je barfování vhodné pro všechny psy. Není ovšem vhodné pro všechny majitele. Velkým benefitem barfování je možnost individuálně přizpůsobit krmnou dávku potřebám daného zvířete. To je ale zároveň i jeho nevýhoda, jelikož my jako majitelé psů musíme přemýšlet, co je pro našeho mazlíčka vhodné z hlediska jeho zdravotního stavu, kondice a fyzické zátěže. Pokud máme zdravého psa, není barfování složité, komplikace začínají ve chvíli, kdy našeho psa trápí zdravotní problémy. Pak je vhodné se o krmné dávce poradit s vaším veterinářem, případně odborníkem na výživu psů, nebo si danou problematiku nastudovat. Pokud není možné ani jedno, je z hlediska zdraví psa vhodnější vybrat kvalitní granule.“ uvádí veterinářka MVDr. Zuzana Zápalková pro web nutrin.cz.

Kdy začít s barfováním

Nejvhodnější je začít s krmením barfem samozřejmě od štěněte.Barfovat se svým psem, či kočkou však můžete začít i později. Je však třeba počítat s časem, který vám příprava stravy zabere. Stejně tak je potřeba někde syrové maso skladovat. Obecně se nedoporučuje u některých psů přejít z granulí a konzerv na syrovou stravu ze dne na den, i když je to možné. Náhlý barf může způsobit průjem, zvracení, případně jiné trávicí potíže. Šetrnější variantou je postupný přechod na syrovou stravu, kdy v průběhu 10-14 dní postupně ubíráte granule a nahrazujete je syrovou potravou. Tento přechod je pro trávicí trakt psa šetrnější, protože si pomalu zvyká na nový druh potravy.

Proč je barfování výhoedné: Díky tomu, že neprochází krmivo tepelnou úpravou, se zachová jeho bioaktivita, tedy zachovají se potřebné enzymy, minerály a vitamíny. V extrudovaném suchém krmivu nebo v masových konzervách jsou vitamíny uměle dodávány.